Recommendations - Food, Diet, Healthy Snacks
This page contains various healthy foods and snacks, most of which I also find quite tasty. Some of them also work well for travel.
See my blog post on diet for more general information on diet and healthy eating.
Organic fair-trade dark chocolate (85-90% cocoa)
Chocolate is high in polyphenols and has many health benefits. 80-85% cocoa is low in sugar but still tastes good. You can also find at many grocery stores and health food stores. The alter eco brand helps restore rainforests with part of their profits.
Instructions:
Eat as desired
More information:
Cost (USA):
$4.33 per bar (Amazon); $3.71 per bar (iHerb)
Organic grassfed ghee
Ghee is a highly nutritious fat that is central in Ayurvedic medicine. Sometimes called "clarified butter," ghee is made by heating unsalted butter until the milk solids and water rise to the top, where they are skimmed off, leaving pure butterfat behind. This makes it particularly good for those with allergies to lactose or casein. Ghee is high in 1) conjugated linoleic acid (CLA), which has been linked to reduced cancer risk and improved cardiovascular health; 2) butyrate, a fatty acid though to have anti-inflammatory properties, particularly for the gut; 3) heart-healthy Omega 3s; 4) vitamins A, D, E, and K
Instructions:
Ghee can be consumed straight - e.g., put on cooked vegetables / sweet potatoes, or into Fat Coffee in place of butter - or cooked with. It has a high smoke point, making it a great cooking option. Can be purchased in 9 oz, 16 oz, or 32 oz sizes.
More information:
Cost (USA):
$1 per ounce
RealSalt unrefined mineral salt
Unrefined, unprocessed salts contain a wide range of minerals that are removed in commercial white salts, and so may be much healthier and avoid issues of excessive sodium intake. They also taste better. This is a good one. Replacing your white table salt with a good mineral/sea salt like this one is an extremeley easy and inexpensive biohack. Celtic sea salt is also an excellent option, and pink Himalayan salt is also good.
Instructions:
Use on food, etc. Tastes less salty (and better, in my opinion) than normal white table salt, and has lower sodium content - so you can/should use more. For additional mineral supplemenation, you can also put 1/8 - 1/4 teaspoon in a glass of water and drink. Can also be found in coarse form, which may be preferable for seasoning certain foods.
More information:
Cost (USA):
$9 for a large (26 oz) bag.
Wild caught whole sardines
Sardines are a nutritional powerhouse high in a range of important minerals, vitamins and other nutrients. As they are small fish low in the food chain, they also tend to be much lower in heavy metals such as mercury as compared to larger fish, and have a lower carbon footprint. These particular sardines are sustainably sourced and approved by Greenpeace.
Instructions:
I personally like the ones in water and I'll put them in a bowl and add some high quality organic olive oil. There are other flavours available and they can also be eaten out of the can. The only potential issue with sardines is that they may cause problems for people who are very sensitive to histamines.
More information:
Cost (USA):
$2.25 per tin
Sprouted organic pecans
Healthy and particularly delicious snack. Sprouting (soaking with water and then drying at low temperature) increases the digestibility of nuts and seeds. Also available in 12 oz bags.
Instructions:
Eat as desired
More information:
Cost (USA):
$19.50 per pound
Sprouted organic mixed seeds
Healthy and tasty snack, fairly high in protein. Sprouting (soaking with water and then drying at low temperature) increases the digestibility of nuts and seeds.
Instructions:
Eat as desired
More information:
Cost (USA):
$13 for 13 oz bag
Macadamia nut oil
Healthy, tasty cooking oil with high smoke point and low risk of oxidation. This one comes in a glass bottle, which is important as plastic bottles can leach chemicals into oils.
Instructions:
Use for stirfrys, etc. Can also be found at Whole Foods.
More information:
Cost (USA):
$23 for one bottle
Non-toxic non-stick frying pan
Nice ceramic non-stick surface that doesn’t scratch and doesn't contain PTFE or PFOA.
Instructions:
Use as normal frying pan. Less concern about it emitting harmful fumes at high temperatures.
More information:
Cost (USA):
Organic butternut squash (canned)
Healthy source of moderate carbs, that is low in calories and glycemic index, in an easy to serve format. Can also be found at most Whole Foods and many health food stores.
Instructions:
Pour into a bowl and eat. Tastes good with cinnamon added.
More information:
Cost (USA):
$3.25 per can
Organic sweet potato puree (canned)
Healthy carbohydrate in easy to serve format. Higher in carbs and calories than butternut squash; may be a better choice for those who are highly active. Can also be found at most Whole Foods and many health food stores.
Instructions:
Pour into a bowl and eat. Tastes good with cinnamon added.
More information:
Cost (USA):
$2.71 per can
Butternut squash soup with bone broth
Nutritious soup that is more flavorful and higher in protein than pure butternut squash, and provides all the benefits of collagen/bone broth. Not vegetarian.
Instructions:
Pour into a bowl and eat. Can be eaten room temperature - generally what I do - or heated.
More information:
Cost (USA):
$8 per box (400 calories)
Sprouted 'GABA' rice
Brown rice that is soaked for 24 hours and then dried. Soaking, leading to sprouting, greatly increases the digestability of grains (and nuts and legumes) and in the case of rice, increases the nutrient content, in particular, GABA, a neurotransmitter that helps with mood and relaxation. Pure brown rice is quite hard to digest, as the husk contains anti-nutrients; whereas white rice has lower nutritional content. This offers the best of both.
Instructions:
Cook as normal rice, following instructions on package.
More information:
Cost (USA):
$5 for one pound
Superclean, organic, low sugar wine
This company makes delicious wines using a painstaking production and testing process to minimze sugar content, as well as histamines, and other additives that can cause negative reactions. Some people who normally react poorly to wine have found that they can drink this without issues. Sold in a growing number of stores, including many Whole Foods stores in California.
Instructions:
Drink as desired. If you want to preserve for multiple days, I recommend using this to keep it fresh: https://amzn.to/391L7W0
More information:
Cost (USA):
$13-$25 per bottle